Lekcia 10.: Plnohodnotný vzťah a 5 pilierov úspešného vzťahu

Zo záväzkov má veľa ľudí strach. Ako sme už spomínali, je hlboko zakorenený v našom vnútri v rôznych podobách a z dôvodov, ktoré si musíme uvedomiť čím skôr, aby sme vedeli ako s ním skoncovať. Možno ste si jednoducho zvykli nepripúšťať si ľudí k telu, ale bola by škoda, keby ste kvôli tomu prišli o lásku svojho života.

Pravda je taká, že každý ti raz ublíži. Musíš proste nájsť ľudí, pre ktorých sa oplatí trpieť.

Bob Marley

V tejto kapitole sa zameriame na hlavné piliere každého trvácneho vzťahu. Vybudovať si taký, chce však veľa trpezlivosti a vzájomného porozumenia. Bez týchto dvoch aspektov sa bohužiaľ nezaobídete, ale práve tie vám dovolia spoznať podstatu osoby, s ktorou chcete nadviazať vážnu známosť a zároveň objavíte svoju vlastnú. Možno ste sa stretli s názormi, že keď sa ľudia zaľúbia, tak sa zmenia. Neveríme v to. Pokiaľ je vzťah, v ktorom vyzreté osoby pretrvávajú zdravý, nazvali by sme to skôr objavením svojho pravého Ja. Odhodiť masky, zbaviť sa zlozvykov a úprimne milovať sa dá jedine vďaka dôvere a citom, ktorú nezvykneme prechovávať ku každému – možno práve preto je láska taký jedinečný cit.

1. pilier: REŠPEKT

Úcta je to, čo musíte prejavovať nie len svojej milovanej polovičke, ale všeobecne ľuďom, s ktorými máte nejaký vzťah. Bez tejto vlastnosti budete len ťažko nadväzovať a vôbec udržiavať akékoľvek kontakty, a o vzťahoch ani nehovoriac. Viac o rešpekte, ako prejavovať rešpekt žene z pohľadu muža a opačne (z pohľadu ženy) sa dočítate v samostatnom článku tu.

2. pilier: KOMUNIKÁCIA

Bod úrazu väčšiny vzťahov. To, že komunikácia je najdôležitejším faktorom  každého vzťahu vieme všetci, a pritom sa stále tak málo snažíme viesť úprimné rozhovory. Prečo?

Skvelými komunikačnými schopnosťami nie sme vybavení všetci rovnako. Vo svete vládne medzi ľudskými povahami rovnováha, chvalabohu, a je úplne prirodzené, keď si hľadáme priateľov, či partnerov s opačnými vlastnosťami. Pokiaľ ste výrečná, len ťažko znesiete kamarátku, ktorá vám skáče do reči. Potrebujete presný opak, dobrého poslucháča.

V harmonickom vzťahu však musí existovať aj ďalší druh komunikácie. Nemyslíme tú, kedy máte pocit, že si rozumiete bez slov, aj keď aj to je veľmi prospešné, ide skôr o zdôverovanie sa, a to nebýva také ľahké. A už vôbec nie ak sa jedná o veci osobného či intímneho charakteru, vaše slabé stránky či háklivé témy. Ostych hovoriť o nich nabúra nielen dôveru, ale aj schopnosť chápať sa navzájom, a dôvod rozchodu bude slávne: nerozumeli sme si, nehodíme sa k sebe.

Ešte väčší problém nastáva, ak ste sa už raz v človeku, ktorému ste plne dôverovali, sklamali. Nezabudnite však, že spolu s jazykom držíte na uzde aj city, ktoré môžu vďaka zdieľaniu tajomstiev, strachu či najhlbších túžob prekvitať, a rovnako aj váš vzťah. Viac o komunikácii, ako komunikovať k žene z pohľadu muža a opačne (z pohľadu ženy) sa dočítate v samostatnom článku tu.

 

3. pilier: ÚPRIMNOSŤ

Skúste si spomenúť ako ste sa cítili, keď ste zistili, že vás niekto zradil, alebo vám nebodaj klamal priamo do očí.  Nie je to nič čo by ste chceli zažiť znovu, že? Bohužiaľ, pred týmto vás nikto neochráni, teda pokiaľ ste neuvažovali žiť na samote mimo spoločenského života. No vieme, čo je ešte horšie než byť sklamaný. Byť podvedený. Ľudia sú nevyspytateľní. Spriaznená duša alebo nie, roky človeka menia a niekedy sa môžete pristihnúť, že oči, ktoré patrili láske vášho života už nežiaria tou jasnou iskrou ako kedysi. Vedzte však, že úprimný rozhovor dokáže divy. Milosrdná lož ešte nikomu nepomohla. Sami dobre viete, akoby ste chceli aby sa k vám druhí správali, tak prečo to robiť naopak?

Pravda, ktorá mrzí, je lepšia ako lož, čo potešuje.

Pokiaľ nemáte dobrú pamäť, je o to ľahšie byť úprimný, pretože uchovať si v mysli všetky klamstvá dá naozaj zabrať. Nakoniec, lož má krátke nohy, a to čo by ste mohli zachrániť zdôverením sa, alebo kajúcnym priznaním sa navždy stratí v hmle vašej zbabelosti, a odtiaľ sa už len ťažko hľadá cesta späť. Radšej úprimnosťou rozžiarte každý tieň nejasností a tak si spoločne udržujte čistý výhľad. Jedine to vás dovedie na vrchol pravej lásky.

4. pilier: DôVERA

Začneme pozmeneným biblickým kto dôveroval a sklamal sa, nech prvý hodí kameňom. Alebo komu dôverovali, no zradil? Viete si predstaviť tú smŕšť? Kusy prasknutých nádejí, časti zlomených sŕdc, balvany nenávisti či roztrieštené úvahy o budúcnosti. Všetko chaoticky poletujúce vzduchom a vy sa len márne snažíte vyhnúť letiacim úlomkom, ktoré kedysi tvorili celok – váš vzťah.

Dôveruj, ale preveruj. No na druhej strane sa s partnermi hádame, že nám neveria, keď ich pristihneme ako nahliadajú do našich súkromných  mobilných správ či kont sociálnych sietí. Ako to teda s dôverou je? Komplikované. Nejdeme vás presviedčať o tom, že vaša priateľka neflirtuje v práci so šéfom, ani že váš frajer v posilňovni nepoškuľuje po vypracovaných zadočkoch. No pravdou je, že nedôvera nás oklame častejšie ako dôvera. Aj keď tá sa buduje ťažko. A ešte ťažšie keď je naštrbená. Na nerovných základoch sa nestavia ľahko. Avšak, finálny výsledok stojí za to, pretože žiadny vzťah bez dôvery nevydrží. Tam kde nie je dôvera vyklíči podozrievavosť, žarlivosť, hnev a hádky, ktoré sú ako burina odoberajúca živiny pravej láske. Tá rozkvitá v úprimnosti a rešpektovaní, nie len partnera ale aj jeho súkromia. Ak vás vaša spriaznená duša aj napriek tomu sklame, nezúfajte. To, že ste dôverovali v dobrotu druhých nie je naivita, ale svedectvo o tej vašej, a nakoniec nájdete takého človeka, ktorý vám na nedôveru jednoducho nedá dôvod. Vtedy nebudete pochybovať, ale veriť.

5. pilier: LÁSKA

Taká abstraktná a predsa ju každý z nás v určitých formách zažíva. Pre niekoho nezmysel a pre iného zmysel celého života. Tak, či onak, je to jedna zo základných ľudských potrieb a tiež jediná, ktorou sa odlišujeme od ostatných organizmov.

Nevinná, vášnivá. Vznetlivá, pokojná. Krátka, alebo večná? Je na čase, aby ste vy našli tú svoju. A ktovie, možno časom prerastie do ešte väčšej. Tej, ktorú si odprisaháte pri oltári, tej, ktorú budete nosiť deväť mesiacov pod srdcom, a spoločne v srdciach celý život.

Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne .

1 Kor 13, 4 – 7

 

pridaj komentár

avatar